Cofnij do listy
Aktualności

#4 Nieoceniona i wciąż niedoceniana asertywność – poznaj jej korzyści / Cykl Asertywny Rodzic Nastolatka


Nieoceniona i wciąż niedoceniana asertywność – poznaj jej korzyści

 

Asertywność niedoceniona przez rodziców

Asertywność to niezwykle cenna umiejętność. Niestety jest często niedoceniana, i dlatego często tej umiejętności uczymy się dopiero w dorosłym życiu. A okazuje się, że im wcześniej potrafimy komunikować się asertywnie, tym lepiej i swobodniej poruszamy się w kontaktach z innymi. Dlatego warto, by rodzice zainteresowali się tematem asertywności, nie tylko z uwagi na samych siebie. Im szybciej stanie się to dla nich naturalne umiejętność, tym lepiej wpłynie to na życie ich dzieci, a więc także rodziny jako całości.

Szacunek i kompromis dzięki asertywności

Pierwsza ważna korzyść płynąca z postawy asertywnej to szacunek, czyli podchodzenie do siebie nawzajem z respektem, a co za tym idzie – bardziej skuteczne zapobieganie konfliktom i ich eskalacji. Dzięki technikom opisywanym wcześniej (w poprzednich artykułach z cyklu Asertywny Rodzic Nastolatka: o komunikatach Ja i metodzie 4 kroków), dużo łatwiejsze staje się osiąganie kompromisu w ważnych dla wszystkich domowników kwestiach.

Wgląd w siebie – skutek i przyczyna asertywności

Siła asertywności jednak nie bierze się tylko z odwzorowywania schematów rozmów z tych technik. Jej prawdziwą podstawą powinna być samoświadomość. Kluczowe w asertywności staje się wgląd w siebie, czyli poznanie siebie, swoich zalet, wad, mocnych i słabych stron, potrzeb, pragnień i nadziei. Urealnienie własnego obrazu swojej osoby, umożliwia szczerość w relacjach międzyludzkich. I chodzi tu nie tylko o nieokłamywanie innych, czy siebie samego. Szczerość rozumiana jest tu szerzej – jako dawanie sobie przyzwolenia na bycie takim, jakim się jest. To z kolei pozwala na dojrzałe przyjmowanie krytyki i brak większych obaw przed podejmowaniem działania.

Emocje moje i emocje Twoje

Jednocześnie, asertywność zwraca uwagę na emocje – każe je zaakceptować i szanować. To cenna lekcja dla nastolatka, zwłaszcza jeśli wyniesie ją z domu. Akceptowanie własnych uczuć i stosowne ich wyrażanie to trudno zdobywana umiejętność, ale jej roli nie da się przecenić.

Za równie istotne w asertywności uznaje się emocje drugiej strony. Tego typu wyczulenie na uczucia innych naturalnie rozwija empatię, a także dobrze rokuje na przyszłe życie dojrzewającego człowieka. Oczywiście, że w asertywności chodzi także o bronienie swoich praw i wyrażanie swoich poglądów, ale z głębokim poszanowaniem i troską o innych ludzi oraz ich potrzeby i uczucia.

Asertywność a poczucie własnej wartości

Wyniesienie takich umiejętności z domu stanowi walor sam w sobie i wnosi jednocześnie w życie nastolatka wiele więcej korzyści. Jak wiadomo, okres dojrzewania to czas niestabilnej samooceny (te wahania mogą być wywołane mnóstwem czynników, w tym relacjami z rówieśnikami, ich ocenami, losowymi sytuacjami), dlatego tak ważna jest asertywność, która może dać nastolatkowi adekwatne i stabilne poczucie własnej wartości. Realna wizja siebie i zaakceptowanie tego, kim się jest, pozwala uniezależnić się od „kaprysów” i ocen płynących z otoczenia.

Asertywność – niech będzie odkrywana i doceniana

Podsumowując – asertywność jest pomocna na wielu etapach życia i w wielu jego aspektach – zarówno formalnych, biznesowych (ich znaczenie jest zazwyczaj podkreślone w odniesieniu do asertywności), jak i tych prywatnych, rodzinnych. Asertywność, (tylko ta dobrze rozumiana i prawidłowo stosowana), staje się ważnym elementem funkcjonowania rodziny oraz istotnym czynnikiem w relacjach z rówieśnikami – właściwie jest to nieocenione wsparcie w okresie dojrzewania. Dlatego właśnie warto pracować nad nią od najmłodszych lat, w nas samych i w naszych dzieciach.

 

Autor: Aneta Bartosiewicz
Zdj. źr. Maxpixel

Cykl "Asertywny Rodzic Nastolatka".
#4 "Nieoceniona i wciąż niedoceniana asertywność – poznaj jej korzyści"