Cofnij do listy
Aktualności

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2020

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Rok 2020 nacisk kładzie na hasło: "Zdrowie psychiczne dla wszystkich. Większa inwestycja – większy dostęp. Dla wszystkich, wszędzie."

Z powodu pandemii przy dużo większym obciążeniu psychicznym, wszyscy dostrzegamy potrzebę otrzymania wsparcia, potrzebę skorzystania z pomocy w trudnych sytuacjach niepewności, izolacji, osamotnienia, lęku, depresji, zakazów, ograniczeń itd.

Bądźmy dla siebie dobrzy i znajdźmy czas na zaspokajanie swoich potrzeb, na wsparcie samych siebie, także w formie terapii. Umów wizytę.


Na stronie Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego https://wfmh.global/world-mental-health-day-2020/ znajdziecie m.in. takie informacje:

  • Zdrowie pychiczne to prawo człowieka - czas, zeby zdrowie psychiczne było dostępne dla wszystkich.
  • Jakość i dostępność podstawowej opieki zdrowotnej to fundament dla całościowego zdrowia i jest niezbędna zwłaszcza w obliczu obecnej sytuacji epidemicznej.
  • Zdrowie psychiczne - dostępne dla wszystkich i wszędzie!

Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ w 2020 roku brzmi:

"Na całym świecie prawie miliard ludzi żyje z zaburzeniami psychicznymi. Co 40 sekund ktoś umiera z powodu samobójstwa. Natomiast depresja jest obecnie uznawana za główną przyczynę chorób i niepełnosprawności wśród dzieci i młodzieży.

Problemy te istniały, zanim pojawił się COVID-19. Jednak obecnie wyraźnie obserwujemy wpływ pandemii na stan zdrowia psychicznego ludzi, a to dopiero początek problemu. Wiele grup, w tym osoby starsze, kobiety, dzieci oraz osoby ze schorzeniami psychicznymi jest narażonych na ryzyko wystąpienia poważnych przewlekłych zaburzeń zdrowotnych, jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie działania.

Kwestia zdrowia psychicznego ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia powszechnej opieki zdrowotnej. Problem ten zasługuje na nasze zaangażowanie. Zbyt mało osób ma dostęp do dobrej jakości usług w zakresie zdrowia psychicznego. W krajach o niskich i średnich dochodach ponad 75 procent osób cierpiących na choroby psychiczne nie otrzymuje żadnego leczenia. Ponadto, rządy wydają na zdrowie psychiczne średnio mniej niż 2 procent swojego budżetu przeznaczonego na zdrowie. Tak dalej być nie może.

Nie możemy już dłużej ignorować potrzeby zwiększania inwestycji w zdrowie psychiczne na masową skalę. Już teraz musimy działać razem, aby zapewnić dobrej jakości opiekę w zakresie zdrowia psychicznego dla wszystkich, którzy jej potrzebują. Umożliwi nam to szybsze wyjście z obecnego kryzysu wywołanego przez COVID-19."

 

Jesteśmy z Wami w ten dzień i nie tylko!
Mówimy o tym głośno!
Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne!
Dostępność do opieki psychologicznej to prawo każdego człowieka!

#worldmentalhealthday
#DzieńZdrowiaPsychicznego
#DzienZdrowiaPsychicznego
#mentalhealth

 

źr. zdj. David Clode/Unsplash