Cofnij do listy
Aktualności

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony, by rozpowszechniać wiedzę o depresji i zachęcać chorych do leczenia.

To także nasz cel!

Jeśli znacie kogoś z depresją lub sami jesteście w potrzebie, z całego serca prosimy - zgłoście się na leczenie!
To poważna choroba wymagająca leczenia, a nie tylko dobrego słowa wsparcia.

Jak wiecie, specjalizujemy się w psychoterapii młodzieży i całych rodzin. I w naszej pracy dostrzegamy naprawdę duży odsetek depresji wśród młodzieży. Nie chodzi tu o tzw. bunt nastolatków, ani o "ten głupi wiek", ani o złe zachowanie - lecz często chodzi o coś bardziej poważnego, o objawy choroby.

Nie pozwólmy, by zniknęły nam z oczu faktyczne symptomy depresji. Przyjrzyjmy się "drażliwości" u nastolatka i jego "lenistwu" - to nie jest zła wola, lecz często są to objawy depresji - smutek, obniżony nastrój i unikanie wysiłku, zmęczenie.

Upewnijmy się, czy nasz nastolatek nie cierpi na zaburzenia snu i odżywiania się.

Zauważmy nastolatka i jego sposób mówienia o sobie i życiu - "Jestem beznadziejny", "Nie nadaję się do tego", "Moje życie jest bez sensu" itp. - takie myśli i słowa często wiążą się z myślami samobójczymi.

Wspierajmy mądrze nastolatka, by zaczął się leczyć, by powracał do zdrowia, by ponownie budował zaufanie i szacunek do siebie samego i do ludzi. Polecamy też nasz artykuł o wspieraniu nastolatka z depresją.

 

#nastolatekzdepresja
#depresja
#objawydepresji
#ogolnopolskidzienwalkizdepresja

 

źr. zdj. Sydney Sims / Unsplash